Radek



Zaměstnávání lidí s mentálním postižením je pro mnoho firem neznámou oblastí. Pokládají si spoustu otázek, na které možná neznají odpověď. Dokáže člověk s mentálním postižením vykonávat dobře a zodpovědně svou práci? Může pracovat v rizikovém prostředí? Může se bez problémů zapojit do kolektivu ostatních pracovníků? Odpovědí na tyto otázky může být zkušenost jednoho mladého muže, který je člověkem s mentálním postižením a bez problémů se zapojil do pracovního života ve firmě na otevřeném trhu práce.


Radek K. žil od dětství v ústavu sociální péče. Zde poznal svou současnou přítelkyni Alenu. Během života v ústavu začaly jeho první pracovní zkušenosti. Začínal v truhlářství, poté pracoval v keramické dílně. V roce 2007 začal pracovat v jedné ústecké chráněné dílně. Vzhledem k tomu, že byl Radek stále pod „ochrannými křídly“ ústavu, neměl příležitost si vlastní prací vydělané peníze pořádně užít a naučit se s nimi hospodařit. Postupem času se s přítelkyní rozhodli, že by rádi z ústavu odešli. „Už jsme tam nechtěli být.

Chtěli jsme si vyzkoušet normální život“ říká Radek. Navázali spolupráci s občanským sdružením Arkadie a od prosince 2010 začali využívat službu Podpora samostatného bydlení. V rámci této služby mají možnost naučit se samostatně bydlet, vyřizovat si veškeré záležitosti, které s bydlením souvisí. A v čem přesně pomáhají asistentky Radkovi a Aleně? „Pomáhají nám s vařením, probíráme, co obnáší samostatné bydlení, vysvětlují jak je to se zálohami na energie, pomáhají s vyhledávání bytů na internetu a na schůzky chodí s náma“.


Radek dojížděl každý den z Teplic za prací do Ústí nad Labem. Chtěl najít práci v Teplicích. Oslovil pracovní konzultantku Arkadie a začal s ní spolupracovat v rámci služby podporované zaměstnávání v červenci 2011. Tato služba je poskytována lidem se zdravotním postižením, kteří potřebují pomoc a podporu při hledání práce, ale také před a po nástupu do práce. Zároveň se klade důraz na co největší zapojení uživatele do procesu hledání práce. Během služby si uživatelé služby osvojují nové dovednosti, které s hledáním práce souvisejí. V čem pomohla služba Radkovi? „Podpůrko mi pomohlo hodně. Například pomoc s počítačem, s hledáním práce na internetu. Člověk na hledání práce není sám. Je dobře, že něco takovýho existuje.“ říká Radek. Během půl roku spolupráce s pracovní konzultantkou se Radek zlepšil při hledání práce na počítači, s podporou pracovní konzultantky si napsal svůj životopis, pravidelně telefonicky oslovoval firmy.

Měl příležitost si vyzkoušet v několika firmách formou praxe pracovní činnosti. Nakonec se na něj usmálo štěstí ve firmě EKO TRADE EU s.r.o., kde získal v prosinci 2011 práci na plný úvazek. Od pracovní konzultantky potřeboval podporu při podepisování pracovní smlouvy, ale práci jako takovou zvládal samostatně vykonávat od prvního dne. „Hned jak jsem nastoupil, tak jsem se zapojoval do přebírání igelitů, nakládání odpadků na pás, třídění pet lahví podle barev, rozdělování krabic a igelitů…“. Radek je v zaměstnání spokojen a teké majitelem firmy je hodnocen velmi pozitivně. Pracovní činnosti pochopil rychle a k práci přistupuje opravdu zodpovědně. „Do kolektivu jsem zapadl. Majitel je kamarádský, připojuje se i k práci k nám ostatním“ popisuje Radek své dojmy z pracovního prostředí firmy.

Radek s Alenou touží po svém vlastním bydlení. Práci již má. Proto s podporou asistentek služby podpora samostatného bydlení hledají vhodný byt. Přestože Radek s přítelkyní žili v ústavním zařízení celou řadu let, mají do svého samostatného života nakročeno správným směrem.


Radek K. žil od dětství v ústavu sociální péče. Zde poznal svou současnou přítelkyni Alenu. Během života v ústavu začaly jeho první pracovní zkušenosti. Začínal v truhlářství, poté pracoval v keramické dílně. V roce 2007 začal pracovat v jedné ústecké chráněné dílně. Vzhledem k tomu, že byl Radek stále pod „ochrannými křídly“ ústavu, neměl příležitost si vlastní prací vydělané peníze pořádně užít a naučit se s nimi hospodařit. Postupem času se s přítelkyní rozhodli, že by rádi z ústavu odešli. „Už jsme tam nechtěli být. Chtěli jsme si vyzkoušet normální život“ říká Radek. Navázali spolupráci s občanským sdružením Arkadie a od prosince 2010 začali využívat službu Podpora samostatného bydlení. V rámci této služby mají možnost naučit se samostatně bydlet, vyřizovat si veškeré záležitosti, které s bydlením souvisí. A v čem přesně pomáhají asistentky Radkovi a Aleně? „Pomáhají nám s vařením, probíráme, co obnáší samostatné bydlení, vysvětlují jak je to se zálohami na energie, pomáhají s vyhledávání bytů na internetu a na schůzky chodí s náma“.


Radek dojížděl každý den z Teplic za prací do Ústí nad Labem. Chtěl najít práci v Teplicích. Oslovil pracovní konzultantku Arkadie a začal s ní spolupracovat v rámci služby podporované zaměstnávání v červenci 2011. Tato služba je poskytována lidem se zdravotním postižením, kteří potřebují pomoc a podporu při hledání práce, ale také před a po nástupu do práce. Zároveň se klade důraz na co největší zapojení uživatele do procesu hledání práce. Během služby si uživatelé služby osvojují nové dovednosti, které s hledáním práce souvisejí. V čem pomohla služba Radkovi? „Podpůrko mi pomohlo hodně. Například pomoc s počítačem, s hledáním práce na internetu. Člověk na hledání práce není sám. Je dobře, že něco takovýho existuje.“ říká Radek.

Během půl roku spolupráce s pracovní konzultantkou se Radek zlepšil při hledání práce na počítači, s podporou pracovní konzultantky si napsal svůj životopis, pravidelně telefonicky oslovoval firmy. Měl příležitost si vyzkoušet v několika firmách formou praxe pracovní činnosti. Nakonec se na něj usmálo štěstí ve firmě EKO TRADE EU s.r.o., kde získal v prosinci 2011 práci na plný úvazek. Od pracovní konzultantky potřeboval podporu při podepisování pracovní smlouvy, ale práci jako takovou zvládal samostatně vykonávat od prvního dne. „Hned jak jsem nastoupil, tak jsem se zapojoval do přebírání igelitů, nakládání odpadků na pás, třídění pet lahví podle barev, rozdělování krabic a igelitů…“. Radek je v zaměstnání spokojen a teké majitelem firmy je hodnocen velmi pozitivně. Pracovní činnosti pochopil rychle a k práci přistupuje opravdu zodpovědně. „Do kolektivu jsem zapadl. Majitel je kamarádský, připojuje se i k práci k nám ostatním“ popisuje Radek své dojmy z pracovního prostředí firmy.


Radek s Alenou touží po svém vlastním bydlení. Práci již má. Proto s podporou asistentek služby podpora samostatného bydlení hledají vhodný byt. Přestože Radek s přítelkyní žili v ústavním zařízení celou řadu let, mají do svého samostatného života nakročeno správným směrem.