ARKADIE Teplice

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené
Úvodní strana > Kalendář pořádaných akcí > Historie pořádaných akcí > Vánoce s Arkadií >

Vánoce s Arkadií


Datum konání:
10.12.2015

Místo konání:
Šanovská Mušle


             Vánoce s Arkadií se zase povedly! Díky vystupujícím souborům, díky všem postavám v živém betlému, díky prodavačům ve stáncích, díky Evě Stieberové, která program uváděla, díky jmelí z Jižních Čech, díky všem, kteří od úterka až do středečního pozdního večera zajišťovali celé akci zázemí, ale hlavně díky Vám, kteří jste, jako každoročně, zaplnili prostor v okolí šanovské Mušle. Bez Vás by to všechno nemělo cenu.
             
Všechno začalo už v úterý, kdy se děti z arkadijské školy pustily do přípravy jablek na tradiční štrůdly. Vzdor množství pohybujících se nožů dopadlo vše dobře, odnesla to jen jablka. Ta pak druhý den zakomponovali pedagogové pod vedením odbornic v kuchyni teplické Hotelovky do 300 štrůdlů.
                Ve čtvrtek od rána pak mužští z celé Arkadie stavěli stánky, přístřešek pro svatou rodinu, ohradu pro ovečky, ženské zdobily, připravovali občerstvení, řidiči naváželi vše, od zboží až po ty ovečky, aby v půl třetí mohli přijít první návštěvníci malého tržiště a začít nakupovat výrobky chráněných dílen Arkadie, ale také výrobky žáků školy či spřáteleného Fokusu. Poprvé se kupující setkali u keramiky a textilu z chráněných dílen Arkadie s čerstvě udělenou značkou – Krušnohoří, regionální produkt. Obklopeny byly i stánky s občerstvením, od nezbytného svařáku, přes tradiční štrůdl a pečené brambory až po vafle našich německých přátel z partnerské organizace Lebenshilfe.
               
O hodinu později trubači zahájili fanfárami program a v tu dobu betlém ožil řadou postav v provedení klientů, zaměstnanců a přátel Arkadie. Jeden z mudrců, nebo chcete-li králů, přinesl tradičního pašíka Vašíka, kterého před mnoha léty věnovala Arkadii Alena Kartáková, aby do jeho útrob mohli návštěvníci vkládat drobné příspěvky na činnost Arkadie.  Eva Stieberová potom postupně zvala na pódium hostující soubory, od mrňat z Pramínku, přes trochu odrostlejší ptáčata a arkadijský kroužek Revival s originálně pojatými koledami, slečny z bílinské Komořinky až po dospěláky ze smíšeného sboru Audite Silete. S nimi si také všichni zazpívali závěrečné koledy. 
                
Vánoční setkání příznivců Arkadie se uskutečnilo už po devatenácté. V samých začátcích to byla jediná adventní teplická akce vedle „rybovky“ filharmonie. Tím více nás těší, že I dnes, v konkurenci řady předvánočních akcí, zůstávají Tepličané našim setkáním věrní.  

Fotografie Z.Traxlera z Teplického deníku naleznete zde


Vytvořila společnost NEXU, s.r.o.