ARKADIE Teplice

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené
Úvodní strana > Kalendář pořádaných akcí > Historie pořádaných akcí > Vánoce s Arkadií >

Vánoce s Arkadií


Datum konání:
11.12.2014

Místo konání:
Šanovská Mušle             Již po osmnácté se sešli Tepličané (ale i návštěvníci z blízkého a díky lázeňským hostům i vzdálenějšího okolí) na adventním trhu pořádaném Arkadií. Své místo u šanovské Mušle si Vánoce s Arkadií našly až po několika létech. Ty první měly nad hlavou strop jízdárny teplického zámku, pak se ještě dvakrát nebo třikrát odehrály na zahradě šanovské Arkadie. Návštěvníků ale přibývalo a tak se prostor před Mušlí pravidelně v jedno adventní odpoledne mění v tržiště, kterému vedle pódia Mušle vévodí živý betlém s nezbytnou ohradou se zvířátky.

              Letos stejně jako v minulých létech byl prodej ve stáncích zahájen hodinu před fanfárami trubačů, které otevřely více než dvouhodinový program. Stánky tradičně nabízely výrobky chráněných dílen, stacionářů a školy Arkadie, ale také dílen spřáteleného Fokusu. Nechybělo ani netrpělivě očekávané jihočeské jmelí, které přivezla rodilá Tepličanka Kačka Čápová. Novinkou byl flašinetář Max Fisch, který atmosféru tržiště dokresloval vánočními kousky svého přístroje. Tradiční svařák a štrůdl Arkadie, upečený stejně jako v minulých létech s mohutnou podporou teplické Hotelovky z jablek, věnovaných panem Klofandou, doplnilo občerstvení připravené Fokusem, jehož součástí byly také pečené kaštany, pro adventní období tak typické. Tradiční byly i výborné vafle našich německých přátel z partnerské organizace Lebeshilfe, kteří věnovali výtěžek Arkadii, stejně jako pracovníci Plzeňského Prazdroje, kteří nově prodávaným horkým nápojem Kingswood podle svých slov chtějí tradici teprve založit.
                Úderem půl čtvrté nastoupili trubači z rodiny Černých, kteří k zahajovacím fanfárám přidali i několik typických vánočních melodií. Potom už Eva Stieberová, opět tradičně, uváděla postupně na scénu Pramínek, Poupata, oba hudební soubory Arkadie, výbornou Komořinku z Bíliny a nakonec i zlatý hřeb programu, bohosudovské Audite Silete. Mezi tím ještě stačila vyprávět, v návaznosti na zalidňování živého betléma, prastarý biblický příběh. Vedle postav lidských, v podání klientů i zaměstnanců Arkadie, jejich kamarádů a dětí, vzbuzovaly pozornost dětí  i dvě ovečky zapůjčené letos teplickým Gymnáziem.

                Ty první Vánoce s Arkadií, před sedmnácti léty, byly v Teplicích adventní akcí ojedinělou a tak ti, kdo chtěli nasát vánoční atmosféru, přicházeli právě sem. Dnes je konkurence v průběhu celého adventudaleko větší, ale přesto si Vánoce s Arkadií udržují stálý okruh příznivců. A protože letos nebyli zklamáni, přijdou jistě i napřesrok.   

Hezkou prezentaci Vánoc s Arkadií najdete zde.
Fotografie Jiřího Mormana naleznete zde.
Fotografie Karla Peška naleznete zde.
Vytvořila společnost NEXU, s.r.o.