ARKADIE Teplice

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené
Úvodní strana > Kalendář pořádaných akcí > Historie pořádaných akcí > Vánoce s Arkadií >

Vánoce s Arkadií


Datum konání:
12.12.2013

Místo konání:
Šanovská Mušle


               Těžké bylo spočítat, kolik lidí se sešlo ve čtvrteční podvečer na tradičních Vánocích s Arkadií  v šanovské Mušli. Ale odhadem jich bylo, stejně jako v minulých létech, několik set. Přišli si poslechnout koledy a vánoční písně, případně si koledy také zazpívat,  pochutnat si na adventních dobrotách či nakoupit si dárky z produkce chráněných dílen. A samozřejmostí bylo i shlédnutí živého betlému s ovečkami, tolik obdivovanými dětmi.
                Už od půl třetí přicházeli první zákazníci stánků, nabízejících výrobky chráněných dílen, klientů denních stacionářů i žáků školy. Své výrobky nabídli i klienti spřáteleného Fokusu a děti z Dětského domova v Krupce. Přesně v půl čtvrté zahájili trubači program na pódiu Mušle. Eva Stieberová postupně uvedla soubor teplických mateřinek Pramínek, hudební soubory Arkadie, známá teplická Poupata, Komořinku bílinské „zušky“ a na závěr i smíšený sbor Audite Silete z Bohosudova. Prostory živého betléma postupně  obsazovaly jednotlivé postavy, tak jak moderátorka připomínala známý biblický příběh. Největší obdiv těch nejmenších ale sklízely živé ovečky, černá a bílá.  A jak to tak bývá v pošmourném prosincovém počasí, postávání se neobešlo bez konzumace horkého čaje, svařáku a tradičního „štrůdlu“. Ten, stejně jako v letech minulých, upekly, za pomoci pracovnic školy Arkadie, studentky teplické „hotelovky“ pod vedením svých mistrových. Letos závinů upekly celé tři stovky a jen se po nich zaprášilo. Navázaly tak na dlouholetou spolupráci obou škol.  Chuťové buňky účastníků vánočního setkání podráždily i vafle, které na místě pekli přátelé ze spřátelené německé organizace Lebeshilfe. Tržbu z prodeje vaflí i svařáku věnovali na závěr Arkadii. I v tomto případě jde o mnohaletou spolupráci, zaměstnanci chráněných dílen Arkadie byli v Gardelegenu na adventním trhu na přelomu listopadu a prosince. Ani letos nechyběly na Vánocích s Arkadií vánoční zvyky, děti si lily olovo nebo pouštěly lodičky z ořechových skořápek se svíčkou. Mezi davy se přitom prodírali tři králové (podle svého oblečení spíše ti bibličtí mudrci z východu), s keramickým pašíkem, kterého před mnoha léty Arkadii věnovala keramička Alena Kartáková. Do jeho útrob mohli lidé vhodit drobný příspěvek na činnost Arkadie.
                Stejně jako v létech minulých se akce, jejíž tradice sahá do poloviny devadesátých let (tehdy byla v teplickém adventním čase ojedinělá), vydařila. Jsme rádi, že se tady můžeme při hrnku svařáku setkat s přáteli a poděkovat jim za podporu  v pomalu končícím roce. Už dneska se těšíme na Vánoce s Arkadií v roce 2014.Vytvořila společnost NEXU, s.r.o.