ARKADIE Teplice

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené
Úvodní strana > Kalendář pořádaných akcí > Historie pořádaných akcí > Vánoce s Arkadií >

Vánoce s Arkadií


Datum konání:
15.12.2011

Místo konání:
Šanovská mušle


Snad největší účast Tepličanů zaznamenaly za patnáct let svého trvání letošní Vánoce s Arkadií. Zejména v první části odpoledne bylo v prostoru před šanovskou Mušlí opravdu husto. Bylo to znát i na tržbách na jednotlivých stáncích. Za výrobky chráněných dílen či typické adventní dobroty utratili návštěvníci trhů jen na stáncích Arkadie a spřátelené německé organizace Lebenshilfe (němečtí přátelé každoročně věnují svou tržbu Arkadii) přibližně 80 tisíc korun. Vedle toho měla své dva stánky na trzích i teplická neziskovka Fokus a Dětský domov v Krupce. Keramický pašík Vašík, kterého před lety Arkadii věnovala keramička Alena Kartáková, koloval v rukách betlémských koledníků a do svých útrob dočasně přijal od adventně naladěných Tepličanů přibližně čtyři a půl tisíce.

                Peníze ale zdaleka nebyly tím hlavním, co hýbalo adventním podvečerem. Program, který tradičně uváděla Eva Stieberová, zahájili, také už tradičně, trubači teplické konzervatoře. Jako každý rok vystoupili děti z Pramínku, pěveckého souboru teplických mateřských škol, pod vedením Táni Spodniakové, o trochu větší Poupata ze ZŠ Maršovská, vedená Janou Ptáčkovou a perfektní Komořinka z bílinské základní umělecké školy. Nechyběly samozřejmě ani děti z 1.stupně speciální školy pořádající Arkadie. Program uzavřel svým blokem Pavel Houfek, který velmi ochotně zaskočil za smíšený sbor teplické konzervatoře, který letos výjimečně musel svou účast z pracovních důvodů odříct. Pod pódiem stál samozřejmě obživlý betlém s řadou postav, tvořených přáteli, klienty a zaměstnanci Arkadie, v přilehlé ohradě mohly děti obdivovat dvě, tentokrát černé, ovečky. Nával byl  u stánků s keramikou, svíčkami či výrobky z papíru, pocházející z chráněných dílen, fronty stály také u „svařáku“  (letos přibylo i svařené „jablíčko“ pro děti a šoféry) a štrůdlů vzniklých den před tím ve spolupráci pedagogů speciální školy Arkadie a teplické hotelovky. Nechyběly ani pečené brambory a vafle německých přátel. Děti si užily i vánočních zvyků při lití olova či pouštění ořechových lodiček se svíčkou.

                Vánoce s Arkadií se staly trvalkou v adventních akcích, které Tepličanům zpříjemňují období očekávání na nejvýznamnější svátky v roce. Ve svém kratičkém vstupu to ocenil i primátor Teplic Jaroslav Kubera, když slíbil, že organizaci jako je Arkadie nenechají Teplice padnout ani v době ekonomických potíží ve společnosti.

Video z akce naleznete zde


Foto Štěpán HonVytvořila společnost NEXU, s.r.o.