ARKADIE Teplice

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené
Úvodní strana > Kalendář pořádaných akcí > Historie pořádaných akcí > Turistický průvodce po Čechách >

Turistický průvodce po Čechách


Datum konání:
10.06.2014

Místo konání:
Šanovská Mušle


Z prken ústeckého divadla přenesli děvčátka, kluci a pedagogové z „malé“ Arkadie divadelní hru, se kterou tam vystoupili na přehlídce školních divadel, do šanovské Mušle a zahráli ji kamarádům, rodičům, seniorům ze šanovského domova důchodců, ale také kolemjdoucím.

                Představení nese název "Turistický průvodce po Čechách," a  je autorským divadlem asistentek Dity Gözové a Zuzy Potočkové.  Hra je další z řady divadelních představení, která každoročně v rámci dramatické výchovy připravují pro děti speciální pedagogové z 1.stupně speciální školy Arkadie, jinak „školičky na Valech“ nebo „malé Arkadie“. Tuto tradici založila před řadou let PhDr. Jarka Svobodová a její následovníci v ní důstojně pokračují. Každoročně mají několik vystoupení v domovech seniorů, vystupují pro své rodiče a kamarády, ale vyvrcholením bývá účast na festivalu integrace Slunce v pražském paláci Akropolis. Vystoupení malých herců z Valů diváky vždy potěší a navíc mají nesmírný význam v celém výchovném procesu.

                Nejinak tomu bylo i při úterním vystoupení v Mušli. Divadelnímu představení předcházelo vystoupení hudebního kroužku  REV!VAL (ze stejného zařízení- většina dětí se tak dostala do dvojrole herců i zpěváků), který zahrál známé písně ze svého čerstvého repertoáru. Pak už přišla na řadu vlastní hra, která zábavnou formou provází diváka šesti českými městy. „Děti berou vystoupení opravdu vážně a je na nich znát jak tréma, tak maximální nasazení, s nímž se pouští i do lehkých improvizací v rámci svých rolí, případně zachraňují krizové situace, které samozřejmě v divadle tohoto formátu na jevišti běžně vznikají,“ říká jedna z autorek a duše divadelního souboru, sama divadelní ochotnice, Zuza Potočková, a pokračuje: „Vypovídá to nejen o tom, že v nich divadlo vypěstovalo smysl pro solidaritu a spolupráci mezi sebou, ale také samostatnost, pohotový úsudek a odvahu jednat sám za sebe tak, aby to bylo prospěšné pro všechny.“

                Jediným záporem snad bylo, že všemi milované slunce to s tím pálením tentokrát přehnalo, ale i to účinkující i diváci překonali. „Děkujeme městu Teplice, že nám umožnilo využít prostory šanovské Mušle, jako již každoročně, k prezentaci naší celoroční školní práce,“ přidává nakonec Zuza Potočková.
Vytvořila společnost NEXU, s.r.o.