ARKADIE Teplice

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené
Úvodní strana > Kalendář pořádaných akcí > Historie pořádaných akcí > Setkání rodin k Mezinárodnímu dni rodiny >

Setkání rodin k Mezinárodnímu dni rodiny


Datum konání:
18.05.2013

Místo konání:
Dubický kostelík v Českém středohoříStejně jako v minulých letech už pětkrát, oslavili i letos klienti, zaměstnanci a příznivci Arkadie spolu se svými příbuznými Mezinárodní den rodiny setkáním u Dubického kostelíku v Českém středohoří. Vzhledem ke zdánlivě beznadějnému počasí v sobotní ráno, neočekávali organizátoři, že někdo přijede a jeli na místo srazu více méně  symbolicky. Ale tak jak se v průběhu dopoledne rozptýlily mraky a vysvitlo slunce, rozptýlily se i jejich obavy, když se na terase s výhledem do labského údolí sešlo 129 účastníků, doplněných ještě šesti psy a dvěma koňmi. Je to přibližně dvakrát tolik než v uplynulých letech.
                Principem soutěže, kterou setkání vrcholí, je vytvořit co největší skupinu příbuzných (velkou rodinu) s jednoznačně popsatelnými příbuzenskými vztahy. Při rovnosti počtu příslušníků rodin rozhodují čtyřnozí členové rodin. Tak se letos stalo, že ve finále rozhodli mezi pětadvacetičlennými rodinami Růžičků a Menhardů (ti ostatně vyhráli soutěž v minulosti už dvakrát), ve prospěch Růžičků čtyři hafani. Příbuzenské skupině Růžičků ale patří ještě jeden významný trumf. Čtyři jejich příbuzní, Jalůvkovi, přijeli na sraz až ze vzdálené Horní Bečvy. Jiný trumf vynesla část třetí nejúspěšnější rodiny (23), pětičlenná rodina Honova z Líského na Slánsku. Ti přijeli, vzdor počasí, na kolech, s použitím přívěsného vozíku, sedačky i spojovací tyče na dětské kolo a cestou přespali pod stanem. Ze setkání (už v umoudřeném počasí) na kolech zase odejeli domů. Příjemným zpestřením byla také účast tří členů jezdeckého oddílu z Krupky se dvěma koňmi. Jejich šéfka, Dana Kiliánová, na vysvětlenou říká: „My jsme v oddíle také jedna velká rodina“. Patří jim veliké poděkování všech dětí, které se měly příležitost povozit na koních.

Když jsme se po obědě ve velmi příjemné restauraci v nedalekých Dubicích loučili, zaznělo od jedné z účastnic: „Alespoň se takhle můžeme setkat jinak než na pohřbu, když je termín a motiv, tak se dokážeme dát dohromady“.  Fungující rodina je důležitá pro každého. Tím víc ale znamená pro člověka se zdravotním postižením, který potřebuje větší nebo menší podporu po celý život. Těmto lidem se snaží poskytovat podporu také Arkadie a spolupráce s jejich rodinou je základním předpokladem úspěchu. Proto také setkání rodin k jejich mezinárodnímu dni. Už dneska se těšíme na to v roce 2014.


Více fotografií naleznete zdeVytvořila společnost NEXU, s.r.o.