ARKADIE Teplice

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené
Úvodní strana > Kalendář pořádaných akcí > Historie pořádaných akcí > Návštěva opery >

Návštěva opery


Datum konání:
13.06.2013

Místo konání:
Národní divadlo Praha


     Jedenáct dětí ze "školičky" na Valech v doprovodu tří pedagogů navštívilo Národní divadlo v Praze, aby zde shlédli nádhernou rodinnou operu Čarokraj z dílny bratří Formanů. Unikátní výlet i celé představení by se nekonalo nebýt sponzorského daru, za který mnohokrát děkujeme firmě Severočeské vodovody a kanalizace.

     "Celou akci jsme pojali jako kulturní událost. O Národním divadle jsme si povídali, dětem jsme zevrubně nastínili, o čem hra pojednává a také že představení bude celé zpívané. Kladli jsme důraz na vhodné oblečení, a přestože mnoho dětí ve svém šatníku oděv pro takovéto příležitosti nemá, díky divadelnímu zázemí u nás na Valech jsme si i s touto skutečností improvizovaně poradili." prozradila organizátorka celé akce Dita Gözová.         
     Opera Čarokraj je jakousi exkurzí do mystického podsvětí, jehož tajný vchod se nachází právě v prostorách Národního divadla. Žijí tam roztodivné zvířecí bytosti dorozumívající se mezi sebou zpěvem. Zápletka s ukradenou čarovnou knihou a následná výprava na její záchranu je jen velmi zjednodušený nástin děje.
     Představení bylo netypické už ve svém úvodu. Před divadlem se nás ujaly bytosti z Čarokraje a odvedly nás bočním vchodem do stinných a místy skutečně strašidelných útrob divadla. Temnou chodbou jsme prošli k samotnému jevišti, přes nějž jsme se prapodivným tunelem dostali až do hlediště. Působivý úvod nás vtáhl do děje již před samotným začátkem opery a už nás nepustil, ani během doby, kdy se sál zaplňoval lidmi. Neustále se mezi sedadly pohybovaly roztodivné bytosti a nad hlavami nám poletoval mohutný pták fénix.
     Samotné představení s velkolepou výpravou bylo fantastické. Před očima se nám otevíral kouzelný svět plný efektů, barev, nádherných kostýmů, skvělých hereckých i pěveckých výkonů, to vše podbarveno působivou hudbou linoucí se z orchestřiště pod námi. Úžasná podívaná, která nadchla děti i dospělé. Odjížděli jsme domů ve výborné náladě a plni dojmů, na které se nezapomíná.

Zuza PotočkováVytvořila společnost NEXU, s.r.o.