ARKADIE Teplice

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené
Úvodní strana > Kalendář pořádaných akcí > Historie pořádaných akcí > Dětská abilympiáda >

Dětská abilympiáda


Datum konání:
18.04.2018

Místo konání:
Základní škola praktická Bílina


           Už 14.ročník dětské abilympiády proběhl v minulém týdnu na Základní škole praktické v Bílině. Stejně jako v minulých letech, zúčastnilo se tohoto klání také šestičlenné družstvo soukromé speciální školy teplické Arkadie.

            Abilympiády jsou soutěže ve schopnostech a dovednostech lidí se zdravotním postižením. Jde o celou škálu schopností a dovedností, vedoucích k samostatnému životu, pracovnímu uplatnění, ale i k účelnému trávení volného času. V bílinské dětské abilympiádě bylo z široké škály vytvořeno pět disciplín, které družstva společně plnila. I princip týmové spolupráce je pro děti se zdravotním postižením (a nejen pro ně) výchovně velmi významný. Tentokrát se na pořad soutěže dostal všeobecný kvíz Riskuj, tanec (družstvo si nacvičilo vlastní choreografii na danou skladbu), výrobek z keramiky (ten musel zhotovit každý člen týmu), řešení hlavolamů a nakonec zvládnutí práce na počítači (vytvoření plakátu, pozvánky a placky na téma Den Země). Soutěž se odehrávala celé dopoledne na různých stanovištích. Disciplíny se rychle střídaly a soutěžící se pěkně zapotili, nejen přebíháním mezi třídami, ale hlavně samotnými úkoly, které byly náročné na znalosti, dovednosti, kreativitu, spolupráci, originalitu i rychlost. „Konkurence byla velká,“ říká Ivana Hampejsová, jedna ze dvou učitelek, které děti na abilympiádu doprovázely. „Závěrečné vyhodnocování jsme hodně prožívali: Hlavně ať nejsme poslední! Když bylo vyhlášeno 4. místo a my stále nic, spadl nám kámen ze srdce: Jsme na bedně! Byli jsme třetí. Soutěžící byli odměněni nejen diplomy, ale i drobnými cenami. A společně jsme vyrazili na oslavu do cukrárny“.

            Atmosféra abilympiády byla opět výborná, pořadatelé a porotci z bílinské školy milí, vstřícní a nestranní. Pořádající škole za to patří velký dík. Už za dva týdny čeká na soutěžící z Arkadie měření sil na abilympiádě dětí a mládeže v Jedličkově ústavu v Praze, kde se utkají s konkurencí z celé republiky. Abilympiády jsou významným nástrojem pro výchovu k týmové spolupráci, ale na druhé straně i k samostatnosti a hlavně k utváření předpokladů pro budoucí pracovní uplatnění.Vytvořila společnost NEXU, s.r.o.