ARKADIE Teplice

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené
Úvodní strana > Kalendář pořádaných akcí > Historie pořádaných akcí > Dětská abilympiáda >

Dětská abilympiáda


Datum konání:
22.04.2015

Místo konání:
ZŠ praktická Bílina


Už jedenáctého ročníku dětské abilympiády (soutěže pracovních dovedností) pořádané Základní školou praktickou v Bílině se zúčastnilo družstvo soukromé speciální školy Arkadie. Spolu s nimi se v této soutěži utkalo dalších 5 šestičlenných družstev speciálních škol z teplického okresu.

„V letošním ročníku pro nás organizátoři připravili změnu“, říká speciální pedagožka Ivana Hampejsová, jedna z doprovázejících učitelek. „ Dosud soutěžili jednotliví žáci  pouze v jedné disciplíně, na kterou se předem pečlivě připravili. Letos byly pro soutěžící žáky  připraveny úkoly, na které se nemohli cíleně připravovat. Museli předvést své vědomosti, pohotovost i obratnost, a ještě vzájemně spolupracovat.“  Družstva, sestavená z žáků různých ročníků soutěžila v pěti disciplínách. Vedle dovedností úzce souvisejících s budoucím pracovním uplatněním (keramika, kuchyňka, práce na počítači) byly předmětem soutěže i pohybové dovednosti (tanec) či další schopnosti (pohádkový kvíz). Tím, že družstva soutěžila jako celek, získala význam týmová spolupráce. „Na první disciplíně v kuchyni jsme byli naši soutěžící ještě nejistí, ale následující tanec všechny rozehřál a dětem se moc povedl. Zvedlo se jim sebevědomí a následující disciplíny jim šly jako po másle,“ říká paní učitelka Hampejsová. Výsledkem bylo pro družstvo Arkadie krásné druhé místo, hned za družstvem ZŠP U Červeného kostela v Teplicích. To pochopitelně stálo za řádnou týmovou oslavu v cukrárně.
            Abilympiády jsou důležitým motivačním nástrojem pro přípravu žáků speciálních škol na budoucí pracovní uplatnění. Již v polovině května se družstvo Arkadie zúčastní celostátní abilympiády dětí a mládeže v pražském Jedličkově ústavu.Vytvořila společnost NEXU, s.r.o.