ARKADIE Teplice

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené
Úvodní strana > Kalendář pořádaných akcí > Historie pořádaných akcí > Adventní koncert hudebního souboru Arkadie >

Adventní koncert hudebního souboru Arkadie


Datum konání:
22.12.2011

Místo konání:
Fara Církve československé husitské - Českobratrská ulice


Jeden z posledních koncertů (ne-li poslední) letošního adventu odzpívali a odehráli dva dny před Štědrým večerem zpěváci a muzikanti hudebního souboru Arkadie, na faře Církve československé husitské. Účinkující hudebníci i představitelka církve, farářka Daniela Klimešová, měli zdánlivé dilema. Dlouho stanovený termín koncertu totiž zapadl do dnů státního smutku, vyhlášeného k úmrtí Václava Havla. Společně se ale rychle dohodli, že se koncertu nevzdají, že na něm naopak uctí památku člověka, kterému nebylo nic lidského cizí.

                Vzpomínky na prvního českého prezidenta se zhostila, s profesionalitou sobě vlastní, paní farářka Klimešová. Přečtením a okomentováním jeho textu, ve kterém rozmlouval mladým lidem, kteří by chtěli zopakovat hrdinský čin Jana Palacha jejich záměr, dokumentovala jeho úctu k životu, jeho názor, že jsou i jiné způsoby boje proti zlu, než dobrovolný odchod ze života. Pak se programu ujali muzikanti a následovala celá škála vánočních písní, od Aleluja, jak je zpívá Václav Neckář, až po společně zpívané nejznámější koledy. Při nich přišla ke slovu znovu Daniela Klimešová. Seznámila přítomné (a byl jich plný sál) s poměrně novou tradicí betlémského světla, zdůraznila smysl tradice jako předávání. A aby svá slova naplnila, předala ohýnek ze svíčky ve své lucerničce, zapálené právě betlémským světlem, lidem v první řadě. Ti pak předali světlo svým sousedům, až se postupně rozšířilo celým sálem do posledních řad. Dlužno podotknout, že organizátoři koncertu zajistili svíčky a sklenice i pro ty, kteří si své nepřinesli a tak si betlémské světlo mohli do svých domovů odnést opravdu všichni.

                Další ze společných akcí hudebního souboru Arkadie a Církve československé husitské se vydařila na sto procent. Nálada, se kterou návštěvníci z koncertu odcházeli, měla hodně daleko k té, se kterou v těchto dnech odjíždíme z přeplněných nákupních středisek, kde už ani ty koledy nezazní.Vytvořila společnost NEXU, s.r.o.