ARKADIE Teplice

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené
Úvodní strana > Kalendář pořádaných akcí > Historie pořádaných akcí > Abilympiáda dětí a mládeže >

Abilympiáda dětí a mládeže


Datum konání:
17.05.2014

Místo konání:
Jedličkův ústav, Praha - Vyšehrad


Pět medailí přivezlo dvanáctičlenné družstvo speciální školy Arkadie ze 13. abilympiády dětí a mládeže, pořádané na pražském Vyšehradě Jedličkovo ústavem. Této celostátní soutěže v pracovních dovednostech se Arkadie zúčastňuje každoročně. Účast na abilympiádách je důležitou motivací při utváření dovedností, které mohou žáci později využít při přípravě na pracovní uplatnění.

            Soutěž se odehrává v řadě disciplín, z nichž některé souvisí s možným pracovním uplatněním přímo (keramika, studená kuchyně, cukrářství, tkaní, vyšívání, aranžování květin) v jiných použijí účastníci dovednosti, při kterých se  rozvíjí jejich jemná motorika, postřeh či kreativita (korálkování, batikování, malování, hry na PC). Při letošní účasti obsadilo družstvo Arkadie 11 disciplín, dvojmo bylo obsazeno jen  malování, ve kterém se v kategorii mladších žáků uplatnil benjamínek soutěže, Péťa Štefancová z 1.stupně školy. Na stupni nejvyšším stanul v disciplíně „studená kuchyně“ Tomáš Oplt. „Moderátorka soutěže, Světlana Zárubová-Witowská, kterou známe z televize, ho nazvala budoucím kuchařem,“ říká jedna z doprovázejících učitelek, Jitka Riedelová. O stupínek níž, na druhém místě se umístily tři dívky. Natálka Třísková si „stříbro“ vybojovala dortem ozdobeným ovocem v disciplíně  cukrářství, Kristýnka Hybšová náhrdelníkem a náušnicemi v „korálkování“ a Andrea Vojtíšková zabodovala v malování. Ostatní soutěžící dostali čestná uznání, v případě Venduly Očkové, Míši Benčíkové a Nikoly Bartošové jen proto, že ve své disciplíně a kategorii byli sami nebo ve dvou a vítězové nebyli vyhlášeni. Pro zpestření byly pro účastníky připraveny žongléřské dílny s ohňovou exhibicí, dokonce si mohli sami žonglování s ohněm vyzkoušet. Jen liják rozvíjení této dovednosti nepřál, přesto se, pod přístřeškem, žonglovalo. „Přestože lilo i při vyhlašování výsledků radost z hezkého umístění a cen nezkazil,“ říká Jitka Riedelová, „i když jsme vymrzli a zmokli, dalšího ročníku této hezké a prospěšné soutěže se znovu rádi zúčastníme“.

            Současně s abilympiádou byl v přilehlých prostorách uspořádán prodejní trh chráněných dílen, na kterém byly i tři stánky Arkadie. Tady účastníci abilympiády poznali, že získávání pracovních dovedností má smysl a že na konci může být jejich zaměstnání.

Vytvořila společnost NEXU, s.r.o.