ARKADIE Teplice

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené
Úvodní strana > Kalendář pořádaných akcí > Historie pořádaných akcí > Abilympiáda dětí a mládeže >

Abilympiáda dětí a mládeže


Datum konání:
18.05.2013

Místo konání:
Jedličkův ústav Praha-Vyšehrad


           Každým rokem v květnu zúročují žáci soukromé speciální školy Arkadie svou celoroční přípravu účastí na abilympiádě dětí a mládeže v Jedličkově ústavu v Praze. Jedou bojovat se soupeři z celé republiky (letos jich bylo i s dvanáctičlenným družstvem Arkadie 124) o medaile. Jednotlivé disciplíny jsou voleny tak, aby děti motivovaly k rozvíjení dovedností, uplatnitelných v budoucím pracovním uplatnění. Letošní, již dvanáctý, ročník abilympiády je věnován 100.výročí Jedličkova ústavu a jeho zakladateli, profesoru Rudolfu Jedličkovi.

            Dvanáctičlenné družstvo Arkadie obsadilo 10 disciplín a přivezlo 6 medailí. Přímo s osobou profesora Jedličky souvisel úkol v malbě – namalovat jeho portrét. Úkolu se zhostil Fanda Bláha s úspěchem nejvyšším, získal „zlatou“. Stejně úspěšná byla Kristýna Šulerová z Krupky, v disciplíně Studená kuchyně. Tato medaile byla o to cennější, že k ní vedla náročná cesta. Kristýnka čekala ráno marně v Krupce na autobus, který ji měl dovézt na teplické nádraží, odkud jela celá parta vlakem, autobus nejel. Maminka telefonem zmobilizovala Kristýninu třídní učitelku Ivu Hampejsovou, ta nezaváhala a autem ji zavezla do Ústí, kde díky pětiminutovému zpoždění, těsně před odjezdem chytily rychlík a Kristýna se mohla připojit ke svému družstvu. Dvě stříbrné medaile zajistili Nicole Bartošová za Tkaní a Honza Bokoč za Hry na PC, bronzové pak Marta Ličková za Aranžování květin a Kristýna Vojtíšková za Tkaní. Umístění dalších šesti, kteří na medaile nedosáhli, byla samozřejmě také úspěchem a tak se mohli radovat z hodnotných cen.

              „Vzniklé výrobky ze soutěže byly darovány sponzorům této soutěže. Kromě těch, které podléhají zkáze, ty si nakonec všichni mohli ochutnat a zbaštit,“ říká Jitka Riedelová, jedna z doprovázejících učitelek. „Tahle soutěž je vždy super, těšíme se na ni, vždy se setkáváme s usměvavými organizátory, krásným prostředím a milými lidmi,“ pokračuje. Abilympiády jsou důležitou součástí přípravy žáků speciální školy Arkadie na uplatnění v životě.Více o naší loňské účasi naleznete zde.Vytvořila společnost NEXU, s.r.o.