ARKADIE Teplice

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené
Úvodní strana > Kalendář pořádaných akcí > Historie pořádaných akcí > 15.abilympiáda pro děti a mládež >

15.abilympiáda pro děti a mládež


Datum konání:
14.05.2016

Místo konání:
Jedličkův ústav a školy, Praha Vyšehrad


Již po patnácté se na abilympiádě v pražském Jedličkově ústavu sešli zdravotně postižené děti a mladí lidé z řady míst České republiky, aby soutěžili v dovednostech, které budou moct uplatnit ve svém praktickém životě a někteří možná i v budoucím zaměstnání. Tradičně u toho nemohlo chybět třináctičlenné soutěžní družstvo soukromé speciální školy teplické Arkadie.

            Dětské abilympiády bývají tematicky zaměřeny a protože se ta letošní odehrávala 14.května, bylo téma jasné. „Kromě soutěžících přijel i Karel IV. se svou chotí, Alžbětou Pomořanskou“ říká Jitka Riedelová, jedna z doprovázejících pedagožek „a na úvod vyzval soutěžící, aby bojovali čestně a poctivě. Sledoval pak spravedlivý průběh všech disciplín a na závěr předával se svou ženou těm nejúspěšnějším medaile.“

Po slibu soutěžících se chlapci a děvčata pustili do práce v jednotlivých disciplínách. Ty byly velmi pestré od tkaní a vyšívání, přes batikování, aranžování květin, výrobky studené kuchyně, malování na papír i sklo, puzzle až po modelování keramiky. A dlužno říci, že se děti z Arkadie zhostily ve velké konkurenci svých úkolů důstojně. Tři první místa (Nikol Bartošová za tkaní, Víťa Reininger za batiku a Rozálka Tancošová za malování na sklo), dvě druhá (Jirka Kolář za práci s legem a Franta Obolecký za studenou kuchyni) a dvě třetí místa (Julča Drápalová za malování a Kristýnka Hybšová za vyšívání). Ostatní soutěžící dostali čestná uznání. Většina výtvorů byla motivována vzácnou královskou návštěvou: podsedák či květiny pro královnu, hrad z lega, vyšitá královská koruna, portrét a bysta panovníka. Všichni si užívali nevšední atmosféry i posledního dne hezkého počasí.

Abilympiády a jim podobné soutěže jsou důležitým nástrojem pro přípravu dětí se zdravotním postižením na plnohodnotný život. Arkadie je využívá hojně a není divu, že ti nejúspěšnější účastníci nacházejí po absolvování školy snáze pracovní uplatnění, ať už v chráněných dílnách nebo, prostřednictvím programu Arkadie příprava na práci, na volném trhu práce.

Vytvořila společnost NEXU, s.r.o.