Projekt vybudování skupinové domácnosti pro službu chráněné bydlení | ARKADIE Teplice

Společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené
Úvodní strana > Projekt vybudování skupinové domácnosti pro službu chráněné bydlení >

Projekt vybudování skupinové domácnosti pro službu chráněné bydlení

Cílem projektu je nyní pořídit vybavení pro poskytování sociální služby „Chráněné bydlení“ pro ty osoby s mentálním postižením, které vyžadují větší míru podpory a pro které je vhodné bydlení ve větší domácnosti, za nepřetržité přítomnosti asistenta.

Po dvanácti letech provozování služby Podpora samostatného bydlení (zahájeno 17. června 2003) se podařilo vytvořit podmínky pro poskytování služby Chráněné bydlení. (prozatím od 1. 3. 2015 poskytována v náhradních prostorech.)

Rekonstrukce čtyř malometrážních bytů, poskytnutých Statutárním městem Teplice, která je proměnila v domácnost se čtyřmi jednolůžkovými pokoji, dvěma koupelnami, jedním kuchyňským koutem se spotřebiči ve větším obývacím pokoji a technickým zázemím (pračkou, sušičkou, šatními skříněmi atd., byla zahájena 1. 2. 2015.

plánek bytu,      umístění-mapka


Co se změní, zlepší oproti původnímu stavu?

Osoby se zdravotním postižením, klienti Arkadie jsou v současné době v péči svých rodičů, některých již v pokročilém věku. V případě, že se nebudou rodiče schopni se o své děti dále postarat, bude nutné umístit tyto osoby do ústavního zařízení a naprosto tím zrušit veškeré kladné návyky a možnosti běžného života vybudované v posledních 15 letech. Námi poskytovaná služba má této situaci předejít.

Komu projekt prospěje?

Přímo prospěje čtyřem lidem se zdravotním postižením, kteří vzhledem ke svému mentálnímu hendikepu potřebují podporu při samostatném životě. Přínosný bude i pro jejich rodiny, které budou moci zjistit, že s určitou mírou podpory je jejich, dosud plně závislý člen domácnosti, schopen žít sám, dle svých představ a potřeb. To vše při zachování principu běžného prostředí a lidské přirozenosti.

Díky vybudování skupinové domácnosti budeme moci rozšířit a doplnit námi poskytované sociální služby o službu chráněné bydlení, která nám doposud chyběla do komplexní nabídky služeb pro osoby se zdravotním postižením. Umístěním bytu a služby v běžné zástavbě dochází k boření mýtů o lidech s postižením. Důležitá je také návaznost služeb naší společnosti napříč věkovými kategoriemi našich uživatelů a jejich potřeb. Tj. od vzdělávání ve speciální škole, po zaměstnávání v chráněné dílně po zajištění odpovídajícího bydlení, které přispívá k přibližování se životu v běžné společnosti.

 

 Vytvořila společnost NEXU, s.r.o.